Plazan keskustelut etusivu
» Rekisteröidy käyttäjäksi
» Unohditko tunnuksesi?
Mene takaisin   Plaza keskustelut – Plaza > Ellit > Liikunta ja terveys > Klinikalla
Keskustelujen ohjeet

Vastaa viestiin
 
Työkalut Hae ketjusta
26.10.08, 20:59   #1 (linkki)
xs
(Vierailija)
 
Viestejä: n/a
tumma virtsa

Minulla on viime aikoina ollut virtsa hyvin tumma. Tänäkin aamuna lähes punaista. Verta ei ole. Olen 59-vuotias, yleisesti ottaen terve.
  Vastaa viestiin
26.10.08, 21:07   #2 (linkki)
Jotkut
(Vierailija)
 
Viestejä: n/a
ruoka-aineet voivat värjätä virtsan. Mietipä, oletko lisännyt jotain uutta ruokavalioosi tai nauttinut vitamiineja- tai luontaistuotteita, pihdannut juomisen kanssa? Jos vedenheiton välit ovat pitkät ja juot vähän, on kuona-aineita paljon ja neste tummaa. Aamupissa on yleensä tummempaa ja voimakkaamman hajuista kuin päivällä, koska yön aikana sinne ehtii kerääntyä kaikenmoista.
  Vastaa viestiin
27.10.08, 08:40   #3 (linkki)
simple thing
(Vierailija)
 
Viestejä: n/a
Et juo tarpeeksi.
  Vastaa viestiin
27.10.08, 10:01   #4 (linkki)
juuja
(Vierailija)
 
Viestejä: n/a
jotkut lääkkeet tummentaa pissaa. Luultavasti juot vaan liian vähän. 2 litraa on sopiva määrä. 4 - 6:sta jo alkaa vesi kertymään aivoihin ja tulet sekavaksi.
  Vastaa viestiin
27.10.08, 10:50   #5 (linkki)
taikkasitten
(Vierailija)
 
Viestejä: n/a
Sappikivet aiheuttaa tummaa virtsaa.
Joskus menee jopa lähes kahvin väriseksi,
vaikka ei vielä välttämättä ole edes sappivaivoja.
Kannattaa käydä lääkärissä ja pyytää että katsovat ultrassa, onko sappikiviä.
  Vastaa viestiin
27.10.08, 12:14   #6 (linkki)
Linströmin pihvi
(Vierailija)
 
Viestejä: n/a
Minulla muuttuu virtsa punaiseksi silloin, kun syön paljon punajuurta, suurta herkkuani.
  Vastaa viestiin
27.10.08, 12:21   #7 (linkki)
Magnesium
(Vierailija)
 
Viestejä: n/a
Minulle tuli väliaikaisesti magnesiumista ja B-vitamiinista.
  Vastaa viestiin
28.10.08, 14:12   #8 (linkki)
 
Rekisteröitynyt: 08/2008
Viestejä: 16
Juo

Vettä 1,5l päivässä. Kalja ei ole janojuoma!
  Vastaa viestiin
28.10.08, 19:54   #9 (linkki)
bööc
(Vierailija)
 
Viestejä: n/a
Minulla B-vitamiini värjäsi virtsan lähes neonkeltaisen väriseksi. Tuo väriongelma voi johtua ihan pienestäkin muutoksesta ruokavaliossa/vitamiinilisistä yms. Mutta jos jatkuu pidempään, niin lääkäriin kannattaa hakeutua.
  Vastaa viestiin